Свет

Русија беше пријател со Грција додека Атина не ги исполни „американските барања“, вели Лавров

Русија беше пријател со Грција додека Атина не ги исполни „американските барања“, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, пренесува грчкиот весник „Катимерини“.

„Забележавме трансформација во нејзиното раководство. Беше принудено или договорено да ги исполни американските барања. Ги донесовме нашите заклучоци за оние кои со задоволство ја поддржуваат агресијата против Русија“, изјави Лавров.

Со ова, рускиот министер за надворешни работи го изрази своето незадоволство, реагирајќи без преседан на ставот што Грција го зазеде во однос на руската војна во Украина, пишува Катимерини,пренесе Танјуг.

На почеток