Актуелно

(ВИДЕО) Прогласена вонредна состојба во Нов Зеланд

Владата на Нов Зеланд прогласи вонредна состојба по трет пат во историјата на земјата, бидејќи циклонот Габриел донесе поплави, лизгање на земјиштето, лизгање на земјиштето, пренесе Ројтерс.

Министерот за вонредни ситуации Киеран МекАнулти рече дека поради големата штета предизвикана од циклонот, неопходно е да се воведе вонредна состојба за поддршка на луѓето кои се под напад.

Вонредна состојба во земјата беше прогласена само два пати претходно – првиот пат по земјотресот од 6,3 степени во Крајстчерч во 2011 година и на почетокот на пандемијата на Ковид-19.

Околу 58.000 домаќинства денеска останаа без струја на Северниот остров во Нов Зеланд, бидејќи наближувањето на циклонот Габриел донесе силни ветрови, дожд и лизгање на земјиштето околу Окленд.

Противпожарната служба на Нов Зеланд потврди дека пожарникар доброволец бил заробен во куќа која се лизнала по рид во близина на плажа во близина на Окленд. Другиот пожарникар е извлечен, но е во тешка состојба во болница.

На почеток