Актуелно

Захарова: Обидот за убиство на Малофеев ги разоткри терористичките методи на Киев

Неуспешниот обид за убиство на рускиот милијардер и извршен директор на групата Царград, Константин Малофејев, е уште еден пример за криминалната природа на режимот во Киев, кој прибегнува кон терористички методи, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

-Неуспешниот обид за убиство на Константин Малофеев е уште еден пример за длабоко криминалната природа на режимот во Киев, кој не ги избегнува отворените терористички методи во сузбивање на несогласувањето, додавајќи на долгата листа на неговите грозоморни злосторства против цивилните претставници на медиумскиот простор – истакна Захарова, пренесе ТАС.

Според неа, истата шема со автомобил-бомба била користена и во август 2022 година, кога била убиена новинарката Дарја Дугина.

„Претходно, во април 2022 година, успеавме да спречиме обид за терористички напад врз голем број истакнати руски новинари и медиумски личности, кој беше подготвен специјално по наредба на украинските безбедносни агенции“, нагласи Захарова.

Таа предупреди дека веб-страницата „Миротворец“, за која тврди дека е создадена од украинските безбедносни сили и која „отворено поттикнува насилни злосторства“ против луѓе непожелни за режимот во Киев, продолжува да работи без прекин.

Според нејзиното мислење, таквите акции се вршат со дозвола на Западот.

– Покрај директното вклучување на украинските власти во планирањето и извршувањето на споменатите и бројни други злосторства, треба да биде и намерното непостапување на специјализираните меѓународни агенции за човекови права, на кои режимот Зеленски гледа како зелено светло за продолжување на таквите практики – истакна Захарова.

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) претходно објави дека спречила обид за убиство на основачот на телевизискиот канал Царград.

Според ФСБ, злосторството го организирал Денис Капустин, роден 1984 година, руски државјанин, основач и водач на таканаречениот руски доброволец.

Според ТАШ, Капустин планирал да постави импровизирана експлозивна направа под автомобилот на Малофејев и против него била поднесена кривична пријава за терористички чин и нелегална трговија со експлозивни направи.

На почеток