Актуелно

(Видео) Инцидент пред Белата Куќа – Камион удри во безбедносните бариери, возачот приведен

(Видео) Инцидент пред Белата Куќа – Камион удри во безбедносните бариери, возачот приведен


Американската полицијата приведе возач на камион кој со своето возило удри во безбедносните бариери на плоштадот Лафајет пред Белата куќа во Вашингтон, изјави портпаролот на американската тајна служба.

„Во инцидентот нема повредени, а причината и другите детали за овој инцидент се истражуваат“, објави портпаролот на американската тајна служба на својот Твитер профил и додаде дека некои патишта и пешачки патеки се затворени во областа“, пренесува Ројтерс.

UPDATE Roadway being reopened – here’s the UHaul truck – the driver was detained after crashing into the fencing outside the #WhiteHouse @wusa9 https://t.co/kKsQXpldBv pic.twitter.com/QeN2ixfNSU
— 𝙆𝙖𝙩𝙞𝙚 𝙇𝙪𝙨𝙨𝙤 (@KatieLusso) May 23, 2023

Блискиот хотел „Хеј Адамс“ беше евакуиран на барање на тајната служба, објави „Вашингтон пост“.

HAPPENING NOW: Lafayette Square is closed off after a U-Haul crashed just across the street from the White House. Secret Service says they’ve detained the driver. No injuries have been reported. https://t.co/cXt81Ji2NA
— Troy Pope (@troycpope) May 23, 2023

Како мерка на претпазливост, задната врата на камионот била отворена со помош на роботизирана полициска машина на далечинско управување и во камионот била откриена само куклата, но не и друг товар.
Повикувајќи се на изјави на сведоци, американските медиуми објавија дека возачот, по првиот пат, потоа уште еднаш удрил во бариерите на плоштадот Лафајет.

На почеток