Актуелно

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата

Русија изврши нови напади врз Украина: прогласена вонредна опасност низ земјата


Русија изврши серија напади во Украина, поради што е прогласена вонредна воздушна опасност низ земјата.

За неколку часа по нападот, заканата беше укината за поголемиот дел од земјата, вклучувајќи го и главниот град Киев, чии власти соопштија дека одбраната соборила повеќе од 30 руски ракети и беспилотни летала.

Москва изврши околу 20 одделни ракетни и беспилотни напади врз украинските градови од почетокот на мај.
Воените власти на Киев на Телеграм објавија дека Русија истовремено лансирала беспилотни летала и крстаречки ракети.
„Според прелиминарните информации, повеќе од 30 воздушни цели од различни типови се откриени и уништени во воздушниот простор над и околу Киев од страна на силите за воздушна одбрана“, се вели во соопштението.

⚡️General Staff: Russia attacks Ukraine with 15 cruise missiles, 18 drones in June 2 overnight aerial attack.
Russian attacked Kyiv overnight on June 2 with 15 cruise missiles and 18 Iranian-made Shahed drones in its latest attack on the capital, the General Staff said. (1/2)
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) June 2, 2023

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, кој претходно објави два одвоени бранови на напади, на Телеграм напиша дека нема повици за спасувачки служби.
Украина тврди дека нејзината одбрана ги соборила повеќето руски ракети и беспилотни летала.

На почеток