Магазин

Redmi 12 наскоро во Европа, еве како изгледа

Брендот Redmi наскоро ќе претстави нов евтин телефон од својата гама.

Тоа ќе биде Redmi 12, кој на тој начин ќе се приклучи на веќе претставениот Redmi 12C во серијата Redmi 12. Неодамна ги дознавме клучните детали за овој телефон, а сега е откриен и неговиот изглед и уште еднаш можната цена во Европа, поточно во некоја европска земја.

Иако Redmi сè уште не објави кога официјално ќе го лансира овој телефон, португалската филијала на брендот го објави тоа на својата веб-страница. Не долго потоа, страницата беше отстранета, но корисникот на Твитер @kacskrz успеа да направи скриншот со детали за телефонот Redmi 12.

Така, Redmi 12 ќе се напојува со MediaTek Helio G88 чип, поврзан со 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Меморијата ќе може да се прошири со microSD картичка со капацитет до 1 TB.

Redmi 12 ќе пристигне со 6,79-инчен IPS TFT екран, кој ќе има Full HD+ поддршка. Густината на пикселите на екранот ќе биде 396 ppi и ќе има заштита од Gorilla Glass 3. Стапката на освежување на екранот ќе биде 90 Hz. Телефонот ќе се напојува од батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 18 W, а полначот ќе пристигне во кутијата со телефонот.

Назад има три камери поставени во триаголна положба. Главниот сензор е 50 MP, ултра-широк сензор од 8 MP и макро сензор од 2 MP. Димензиите на телефонот ќе бидат 168,60 mm × 76,28 mm × 8,17 mm, а неговата тежина е околу 199 грама.

Што се однесува до цената на уредот, се наведува дека Redmi 12 ќе чини 209,99 евра во Португалија, но не е прецизирано за која мемориска конфигурација се работи.

На почеток