Свет

Во домот на украински пратеник пронајдени забранети симболи: обвинет е за предавство

Во домот на украински пратеник пронајдени забранети симболи: обвинет е за предавство

Службата за безбедност на Украина (СБУ) пронашла забранети руски симболи при претрес во домот на пратеникот Нестор Шуфрич, потврди разузнавачки извор за украинската правда, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Според написите, Шуфрич е член на забранетата опозициска „Платформа за живот“, проруска и евроскептична политичка партија.

Од објавените фотографии, како што анализираат медиумите, се гледа дека кај претставникот осомничен за предавство се пронајдени ленти, медали и грбови на вооружените сили на Руската Федерација.

Истрагата утврдила дека Шуфрич соработувал со Владимир Сивковиќ, офицер на ФСБ и поранешен пратеник.

makfax.com.mk

На почеток