Свет

Интерпол: Претседателот Хонгвеј поднесе оставка пред заминувањето за Кина

  Високиот кинески официјален претставник Менг Хонгвеј, чие исчезнување го пријави неговата сопруга пред десет дена, поднесе оставка од функцијата претседател на Интерпол во пресрет на заминувањето за Кина, соопшти Интерпол.

Интерпол не ја појасни причината за неговата оставка, но соопшти дека таа веднаш стапила на сила.

Во соопштението се наведува дека вршител на должноста претседател на Интерпол ќе биде потпретседателот во Извршниот комитет на Интерпол, Ким Џонг Јанг од Јужна Кореја.

Дисциплинскиот орган на Комунистичката партија на Кина соопшти дека претседателот на Интерпол Менг Хонгвеј е под истрага поради сомневања дека прекршил закони.

Менг Хонгвеј, кој е заменик кинески министер за јавна безбедност, е „осомничен за кршење закони и во моментот е под истрага и надзор“ на новото кинеско тело за борба против корупција, Националната надзорна комисија.

Тоа соопштение службата на КП надлежна за борба со корупција и политичка нелојалност го објави синоќа на својот сајт.

Истовремено, сопругата Грејс Менг изјави дека сопругот пред да исчезне за време на патување кон Кина испратил фотографија на нож.

Таа вчера во Лион изјави дека верува оти тој се обидел со тоа да и каже дека е во опасност. Пораката и била пратена на 25 септември и таа оттогаш  не е во контакт со него.

Интепол официјално побара информации од Кина за Менг, кој исчезна откако дошол во Кина на посета.  

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток