Свет

На изборите во БиХ најмногу гласови за Додик, Комшиќ и Џаферовиќ

Според првите прелиминарни резултати што ги објави Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина, на изборите за Претседателството на БиХ победија Шефик Џаферовиќ кандидат на најголемата бошњачка партија СДА, Жељко Комшиќ од храватската заедница кој веќе два мандата беше на таа функција и Милорад Додик кој во Република Српска го победи неговиот против кандидат Младен Иваниќ. Одѕивот беше над 53 насто во земјата во која има околу 3,3 милиони гласачи. На вчерашните избори не биле забележни поголеми инциденти.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток