Свет

Еквадор беше оаза на мирот во Латинска Америка, сега западна во хаос и крвопролевање, а се започна со една реченица

Малкумина Еквадорци беа подготвени за тоа колку брзо безбедносната ситуација во нивната земја може да се влоши. Убиствата и насилството поврзани со трговијата со дрога експлодираа, што ја прави земјата една од најопасните во Латинска Америка.

Пред само неколку години, Еквадор беше агол на релативен мир, сместен меѓу два од најголемите светски производители на кокаин, Колумбија и Перу, кои неодамна доживеаја сопствени насилни внатрешни конфликти меѓу безбедносните сили и номинално левичарските бунтовници поврзани со профитабилната дрога. трговија, пренесува Index.hr.

Соочен со зголемување на насилството, младиот претседател на Еквадор, Даниел Нобоа, прогласи вонредна состојба поради внатрешниот вооружен конфликт, означувајќи 20 банди за шверц на дрога како терористички организации и овластувајќи ја војската да „неутрализира криминални фракции во рамките на меѓународното хуманитарно право. ”

Соопштението доаѓа кога Еквадор е западнат во хаос и крвопролевање откако неговиот најозлогласен водач на банда и нарко бос Адолфо Масијас, познат како Фито, избега од затвор во неделата. Поради прогласувањето на воена состојба на Нобоа, криминалците започнаа бран напади внатре и надвор од затворот што резултираше со убиство на полицајци и затворски чувари и инвазија на телевизиска станица за време на пренос во живо.

Најмалку седум полицајци се киднапирани, а видео кое кружи на социјалните мрежи покажува како тројца од киднапираните полицајци седат на земја под закана со пиштол, додека еден е принуден да прочита изјава упатена до претседателот Нобоа, пренесува АФП.

„Ние ги прогласуваме полицијата, цивилите и војниците за воен плен“, рече еден од нив.

Имено, нападите следеа неколку часа откако Нобоа прогласи вонредна состојба по бегството на Фито. Додека илјадници војници и полицајци го бараа водачот на најопасната банда во земјата, избувна хаос внатре и надвор од затворот во очигледна демонстрација на сила на организираните криминални групи против новиот претседател на земјата.

Речиси 40 други затвореници, вклучително и уште еден осуден нарко-бос, побегнаа од друг затвор во градот Риобамба во раните утрински часови во вторникот.

Еквадорците се преплашени. Во минатото, оваа земја беше позната по своите вулкани, богата биолошка разновидност, па дури и како мирно одморалиште за постарите американски граѓани кои сакаа да уживаат во умерена клима и пониски трошоци за живот во пензија, пишува Гардијан.

„Никогаш досега не сме доживеале вакво нешто. Отсекогаш сме се опишувале како остров на мирот. Но, вакво нешто се очекуваше“, вели Фернандо Карион, експерт за безбедност во Латиноамериканскиот институт за општествени науки во Кито.

„Стапката на насилна смртност во Еквадор беше пет на 100.000 жители во 2017 година. Сега е 46 – што ја прави 2023 година најнасилната година во историјата на земјата“, вели тој.

Според полициските извештаи, имало најмалку 7.592 насилни смртни случаи во 2023 година, во споредба со 4.426 во претходната година.

Последната експлозија на насилство е поврзана со бегството од затвор не само на Масијас, туку и на друг водач на банда, Фабрицио Колон, кој избега за време на немирите во понеделникот вечерта.

Обвинителите го поврзаа Колон, водачот на бандата Лос Лобос, со минатогодишното убиство на претседателскиот кандидат Фернандо Вилависенсио и со смртни закани кон државниот обвинител Дијана Салазар.

Никогаш досега пипалата на организираниот криминал не стигнале толку далеку во коридорите на моќта, вели Карион, а сега неколку банди се бунтуваат против остриот пристап на новиот претседател кој обезбеди милитаризација на затворите, подолги казни и изолација на моќните шефови на банди. како оние кои неодамна избегале.

Минатата недела Нобоа вети дека ќе го следи примерот на салвадорскиот претседател Наџиб Букеле и ќе изгради два затвора со максимална безбедност.

Фатени меѓу економските тешкотии, изнудата и многу реалниот ризик да завршат како жртви на насилен криминал, многу Еквадорци решија да побегнат. Десетици илјади ризикуваа сè, тргнувајќи на север преку опасниот Рифт Дариен меѓу Колумбија и Панама.

Голем дел од растечкото насилство во Еквадор е поттикнато од конкуренцијата меѓу се побројните локални криминални групи и ривалските мексикански нарко картели. Но, сега нивната „крвожедна тактика“ се сврте против нивниот заеднички непријател – државата Еквадор.

На почеток