Свет

„Боинг“ ја призна грешката, откако одлета панел на авион од Алјаска ерлајнс

Извршниот директор на Боинг, Дејв Калхун, ги призна грешките на американскиот производител на авиони, бидејќи повеќе од 170 авиони остануваат приземјени четврти ден, велејќи му на персоналот дека компанијата дека ќе гарантира дека експлозијата на панелот на Алјаска ерлајнс во воздух „никогаш повеќе нема да се случи“.

Највисокиот функционер на производителот на авиони, Стен Дил, исто така, на состанок на градското собрание во Рентон, градот во државата Вашингтон каде што е изграден авионот 737, рече дека Боинг ја признава „вистинската сериозност на несреќата“, како и додека започнува проверки на контролите и процесите на квалитетот.

Забелешките на Калхун беа првото јавно признание на Боинг за неправилност откако панелот на речиси полн 737 MAX 9 експлодираше во петокот при лет, оставајќи отцепена дупка покрај празното седиште.

Калхун рече дека бил „потресен до срж“ од падот, што повторно го запали притисокот врз Боинг врз неговите проблематични авиони речиси пет години по безбедносната криза MAX, предизвикана од смртоносните несреќи во Индонезија и Етиопија.

„Пред сè, ќе пристапиме кон ова со признавање на нашата грешка“, им рекол Калхун на вработените, според извадокот објавен од Боинг.

„Ќе пристапиме кон ова со 100 проценти целосна транспарентност на секој чекор од патот“, додал тој.

Алјаска ерлајнс и Јунајтед ерлајнс, два американски авиопревозници кои користат привремено приземјени авиони, пронајдоа лабави делови на слични авиони, што ги зголеми стравувањата дека таков инцидент може да се повтори.

На почеток