Македонија

Обвинение за избеганиот Исмет Гури од ДУИ – ќе му се суди за даночна измама, злосторничко здружување, перење пари

Обвинителката Ивана Трајчева поднесе обвинение против Исмет Гури од ДУИ, за сторено злосторничко здружување, перење пари и даночна измама, дознава „Скопје1“. Според Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Гури бил вплеткан во шема за правење даночни измами, додека бил вработен во Управата за јавни приходи. Освен тој, се гонат и други 13 физички и три правни лица.

„Предметен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција по спроведените истражни дејствија во текот на вчерашниот ден до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Обвинителен акт против тринаесет физички и три правни лица. Имено, во јули 2023 година беше отворена истражна постапка против петнаесет лица кои сториле кривични дела и тоа: 11 лица сториле кривично дело Злосторничко здружување од чл.394, од нив деветмина се осомничени дека сториле и кривично дело Даночна измама од чл.279-а, додека третоосомничениот освен за овие две кривични дела, заедно со останатите четворица осомничени и осомничените правни лица се товарат дека сториле кривично дело Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик. Во меѓувреме за две лица постапката е запрена поради нивната недостапност. Со Обвинителниот акт, обвинителот ценејќи дека околностите врз основа на кои им беше определена мерката притвор на три лица не се изменети, поднесе и предлог за нејзино продолжување“, велат од Обвинителството за „Скопје1“.

Гури е во бегство, а се бара со меѓународна потерница. Тој избега откако Кривичен суд го пушти во домашен притвор поради здравствената состојба, иако обвинителката Трајчева сметаше дека таквата одлука е погрешна и бараше да не се одбие барањето. Потоа, таа се жалеше пред Кривичниот совет, кој ја преиначи одлуката, но Гури беше побрз со бегството.

Таа побара продолжување на притворот за тројцата обвинети, меѓу кои е Гури. Во матната шема тој е обвинет заедно со неговиот син. Парите ги добивале преку генерирање фиктивни побарувања кон Управата за јавни приходи, каде што Гури бил раководно лице во УЈП. Освен основачи на фирми, има и вработени во УЈП и Министерството за финансии. Целата шема била фиктивно да враќаат ДДВ.

На почеток