Свет

Нападнат руски Воронеж, се слушнале многу силни експлозии: Прогласена вонредна состојба, дете е рането

Малолетно девојче е повредено во напад со дрон во Воронеж, на кое и била укажана лекарска помош на лице место, напиша гувернерот Александар Гушев на својот канал Телеграм.

„Според нашите колеги од Министерството за вонредни состојби, на детето му била потребна лекарска помош откако фрагменти од соборениот дрон паднале во станот. Девојчето родено 2013 година се здобило со повреди на рацете, нозете и вратот“, рече тој.

Гушев истакна дека медицинските лица подоцна повторно ќе го посетат ова семејство за да се уверат дека нема други последици. Тој додаде дека надлежните продолжуваат со увид од врата до врата за проценка на материјалната штета. По нападот со дрон, во областа е прогласена вонредна состојба.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија три украински беспилотни летала над југозападниот регион Воронеж, кој граничи со Украина, објави претходно руското Министерство за одбрана на Telegram. Гусев најпрвин тврдеше дека се скршени прозорски стакла на неколку згради и куќи во градот Вороњежу, но дека нема загинати или повредени.

Руските системи за противвоздушна одбрана уништија три украински беспилотни летала над југозападниот регион Воронеж, кој граничи со Украина, објави претходно руското Министерство за одбрана на Telegram. Гусев најпрвин тврдеше дека се скршени прозорски стакла на неколку згради и куќи во градот Вороњежу, но дека нема загинати или повредени.

На почеток