Свет

„Го нападнавме израелскиот шпионски центар“: Иран изврши напади во близина на аеродромот во Ербил, Америка ја осуди акцијата

Иранската револуционерна гарда објави дека нападнала, како што рече, „израелски шпионски центри и места каде се собираат антиирански терористички групи во Ербил, Ирак“, објавија иранските државни медиуми.

„Нападот беше извршен на полноќ како одговор на неодамнешните терористички злосторства од страна на непријателот на исламскиот Иран, а шпионскиот штаб и собирните места на антииранските терористички групи беа цел на балистички ракети на ИРГЦ и беа уништени“, објави иранскиот корпус на револуционерната гарда. , како што објави државната новинска агенција ИРНА.

Аеродромот во Ербил го прекина сообраќајот откако се слушнаа експлозии над градот, изјавија три ирачки безбедносни извори за Ројтерс.

На почеток