Свет

Снежното невреме ги парализираше САД: затворени училиштата, илјадници домови без струја

Делови од северозападниот дел на американскиот Пацифик се под предупредување за ледена бура што се заканува да ја зголеми штетата предизвикана од студената снежна бура која направи проблеми минатиот викенд.

Во југозападниот дел на државата Вашингтон и на западот од државата Орегон, вклучувајќи ги и најголемите градови во тие држави, Портланд, Салем и Јуџин, се очекува мраз со дебелина од 6 до 25 милиметри, а замрзнат дожд објави во Сиетл, пренесува АП.

Училиштата се затворени на многу места, автобускиот сообраќај се одвива со намален интензитет, а засолништата за бездомници се отворени и се загреваат. Официјалните лица предупредуваат на предавнички услови на патиштата и можност за повеќе прекини во електричната енергија, дури и додека екипите на терен се борат да ја вратат струјата во домовите на илјадници луѓе кои со денови се без струја.

Најавата за новиот леден бран доаѓа бидејќи голем дел од Соединетите држави веќе се борат со бурното време и ниските температури. Ден на рекордно ниски температури зафати голем дел од Карпестите Планини, Големите Рамнини и Средниот Запад во вторникот, при што студ од минус 34,4 степени Целзиусови се прошири на југ во долината Мисисипи.

Во меѓувреме, на источниот брег на САД, Њујорк и Филаделфија беа покриени со снег.

Енергетска компанија од Тенеси, која обезбедува струја на седум држави, побара од корисниците доброволно да го исклучат снабдувањето со електрична енергија, наведувајќи ја големата побарувачка предизвикана од студот, а слично барање стигна до граѓаните и до операторот на електричната мрежа во Тексас.

На почеток