Свет

(Видео) Оштетено складиште за нафта во Русија: Избувна голем пожар, се крева густ облак чад

Системите за електронско војување на руското Министерство за одбрана заглавиле украинско беспилотно летало во областа Брјанск, но муницијата паднала на резервоар за складирање нафта и предизвика пожар, изјави регионалниот гувернер Александар Богомаз.

„Украинските терористи се обидоа да нападнат објекти во градот Клинци, користејќи беспилотно летало. Беспилотното летало со фиксно крило беше заглавено, но муницијата падна на магацинот за нафта Клинци при уништувањето на целта“, напиша Богомаз на својата Телеграм.

„Според прелиминарните извештаи, нема жртви“, додаде тој.

Екипи на руското Министерство за вонредни ситуации излегле на местото и работат на санирање на штетите, јавува руската државна новинска агенција Тасс.

На почеток