Свет

Фајненшл тајмс открива: САД побараа од Кина да ги спречи нападите на Хутите врз бродовите во Црвеното Море

Хути: Лансиравме серија балистички ракети кон различни цели во Израел

Соединетите Американски Држави побараа од Кина да го охрабри Техеран да ги спречи нападите на јеменските Хути врз комерцијалните бродови во Црвеното Море, но засега има мала помош од Пекинг, пишува денеска „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на американски официјални претставници.

Според Ројтерс, САД постојано го покренаат ова прашање со највисоките кинески официјални претставници во изминатите три месеци.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, и неговиот заменик, Џон Финер, разговараа за овие прашања овој месец на состаноците во Вашингтон со Лиу Џианчао, шеф на Меѓународниот оддел на Централниот комитет на Кинеската комунистичка партија.

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен, исто така, разговарал за ова прашање со својот кинески колега, според извештајот на Фајненшл тајмс, додавајќи дека американските власти веруваат дека, освен благата најава на Пекинг минатата недела, има малку докази кои сугерираат дека Кина е на притисок. за Иран на кој било начин да го натера да ги заузда Хутите.

Армијата на Соединетите Американски Држави рано утринава изврши уште два напада врз позициите на јеменските Хути и уништи две противбродски проектили кои, како што се наведува во соопштението на американската армија, биле насочени кон Црвеното Море и биле подготвени да бидат лансиран.

Нападите на јеменските Хути во Црвеното Море, поради, како што тврдат, одмазда против Израел, го нарушија глобалниот поморски транспорт и дополнително ја продлабочија загриженоста дека новите спорови во рамките на конфликтот меѓу Израел и Хамас може дополнително да ја дестабилизираат ситуацијата на Блискиот Исток.

На почеток