Свет

Ѓоковиќ: Кога човек го напушта теренот по пораз, тој е секогаш жесток

Јаник Синер успеа да приреди изненадување и да го победи Новак Ѓоковиќ со 6:1, 6:2, 6:7(6), 6:3. По мечот, српскиот тенисер реши што поскоро да се огласи и да ги објасни причините за поразот. Овој резултат беше тежок за сите, особено за самиот Новак кој зборуваше за својата иднина.

Иако и по Австралија ќе остане прв во светот, се чини дека овој пораз може многу да промени.

„Не знам како ќе се одвиваат работите. Кога човек го напушта теренот по пораз, тој е секогаш жесток. Се трудите да бидете рационални, но има многу нерационални работи. Сакам да се смират мислите. Не знам на кои турнири ќе играм. Се обврзав пред себе дека сезонава ќе играм до крај, во смисла на настап на најголемите турнири. Не знам дали тоа ќе се промени, се е можно во оваа фаза. Повеќе се очекуваат неочекувани и изненадувачки одлуки отколку пред 20 години“, рече Ѓоковиќ.

Уште неколку пати за време на прес-конференцијата, тој ја навести можноста за некоја шокантна одлука, а многумина прво ја натоварија со пензија.

Сепак, само иднината ќе открие што всушност сакал да каже Новак.

На почеток