Спорт

Ѓоковиќ за првпат се огласи по поразот на Австралија опен

Новак Ѓоковиќ првпат се огласи на социјалните мрежи по поразот во полуфиналето на Австралија опен од Јаник Синер со 3:1.

Српскиот тенисе им честиташе на финалистите во женска категорија – Јиџен Џанг за освоеното второ место, а на Арина Сабаленка за првото место.

Ѓоковиќ и честиташе на Сабаленка со иконата на тигарот, која е заштитен знак на Белорусинката.

Познато е дека Новак е голем пријател со Сабаленко, но не заборави да му честита и на кинескиот тенисер.

Жанг изјави дека одиграла одличен турнир и дека во иднина ќе игра уште многу.

Новак веќе го напушти Мелбурн и за време на финалето нема да биде на арената „Род Лејвер“.

На почеток