Свет

Северна Кореја истрела неколку ракети

Северна Кореја денеска истрела повеќе крстосувачки ракети од нејзиниот источен брег, што е второ вакво лансирање за помалку од една недела, соопшти војската на Јужна Кореја.

Ракетите биле лансирани околу 8 часот по локално време и биле анализирани од јужнокорејските и американските разузнавачки служби, соопшти војската, без да прецизира колку проектили биле истрелани.

„Зајакнувајќи го надзорот и будноста, нашата војска тесно соработува со САД и ги следи дополнителните знаци и активности на Северна Кореја“, се вели во соопштението на Јужна Кореја.

Последното лансирање дојде неколку дена откако Северна Кореја истрела нова стратешка крстосувачка ракета наречена „Пулвасал-3-31“, што укажува на тоа дека има нуклеарна способност.

Северна Кореја ги заострува односите со САД и нејзините сојузници, но официјални лица во Вашингтон и Сеул велат дека не виделе знаци дека Пјонгјанг има намера да преземе итна воена акција.

Владата на Ким Џонг-ун најверојатно ќе продолжи, па дури и ќе ги засили провокативните потези, велат официјални лица и аналитичари, откако направи чекори во развојот на балистички ракети, зајакнување на соработката со Русија и напуштање на својата повеќедецениска цел за мирно обединување со Јужна Кореја.

Претходно во неделата, севернокорејскиот државен медиум KCNA ја осуди серијата воени вежби спроведени од американските и јужнокорејските трупи во последните недели, предупредувајќи на „немилосрдни“ последици.

„Реалноста дека вежбите за нуклеарна војна против нашата република се одвиваат како лудо од почетокот на новата година, бара да бидеме целосно подготвени за смртоносна војна“, се вели во објавата.

Во септември 2021 година, Северна Кореја го изврши првото тестирање на крстаречка ракета способна да изврши нуклеарен напад.

На почеток