Свет

Трамп: Шансите за терористички напад во САД поради илегални имигранти се 100 отсто

Поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, смета дека веројатноста да се случи терористички напад во САД е 100 отсто, поради, како што рече, големиот број илегални имигранти.

„Нашата земја оди во пеколот поради неспособни или лоши луѓе. „Терористите неконтролирано пристигнуваат од целиот свет… И има 100 отсто шанси да има голем терористички напад во САД“, изјави Трамп на предизборниот митинг во Невада, пренесуваат американските медиуми.

Трамп посвети голем дел од говорот на ситуацијата на јужната американска граница со Мексико, повторно ветувајќи дека „ќе ја започне најголемата операција за депортација во Америка“, според Ројтерс. Според анкетите на јавното мислење, проблемот со имиграцијата и ситуацијата на јужната граница, која, откако актуелниот претседател Џозеф Бајден ја презеде функцијата во 2021 година, ја поминаа рекорден број мигранти, се едно од главните прашања во овогодинешниот претседателски избори во САД.

Трамп претходно го изрази своето противење на нацрт-договорот за границата што се преговара во американскиот Конгрес, кој Бајден го опиша како „најтешкиот и најправеден“ сет на можни реформи, кои, доколку бидат усвоени, ќе му дозволат на првиот човек на земјата да ја затвори границата во итен случај. околности..

Лошиот договор на границата е полош од никаков договор“, напиша Трамп на својата социјална мрежа Вистина, пренесува Фигаро.

На почеток