Свет

Немири избија на местото на силна експлозија во Ротердам, семејствата ја нападнаа полицијата

Семејства на двајца мажи сè уште исчезнати под урнатините на станбена зграда во Ротердам по експлозија и пожар се судрија со полицијата на местото на уништената зграда. Тие очајнички се обидуваа да го спречат уривањето на зградата додека гледаа како бетонските блокови дополнително го потрупуваат местото каде што најверојатно ќе се најдат телата на нивните најблиски.

Полицијата поради безредијата беше на терен цела ноќ за да се погрижи никој да не почне сам да ги пребарува урнатините. На крајот полицијата уапсила две лица, потврди портпаролот на новинската агенција АНП. Исчезнатите мажи – Илјас (22) и Мустафа (33) – се двајца колеги кои работеле заедно во зградата кога се случила експлозијата, јавува RTL.

Службите за итни случаи не можеле да влезат во зградата и да ги бараат поради опасност од уривање. Затоа, синоќа започна контролирано уривање на остатоците од зградата за да се направи локацијата побезбедна за службите за итни случаи. Семејствата на исчезнатите биле згрозени од ваквата одлука, пишува NL Times.

„Ужасно им оди“, изјави за РТЛ роднина на починатиот Камран Кан (43), третото лице кое исчезна под урнатините. Семејството на Камран им пркоси на властите, сам влегло на местото на катастрофата и го пронашло неговото тело.

ТВ Рајнмонд дознава дека двајца форензичари им дале прецизни упатства на роднините на Камран како да го извлечат телото кога станало јасно дека ќе се откажат од нивниот план.

„Цела вечер стоев со другите семејства. Им рекоа да си одат дома и дека ќе им се помогне. Но, во меѓувреме почна уривањето, а сега гледаат како бетонски блокови паѓаат врз нивните најблиски. Тоа е незамисливо. Тие се плачење, тресење од тага. Ова мора да престане“, истакна братучедот на Камран.

Надлежните поради немирите привремено ги прекинаа работите за уривање. „Ова беше направено затоа што се плашевме дека луѓето ќе одат под кран за уривање“, објасни портпаролот на полицијата. Кога продолжило уривањето, двајца мажи се качиле на оградата околу местото на несреќата, поради што биле уапсени.

Полицијата влегла во разговор со семејствата, а околу полноќ ситуацијата се смирила. Потоа работите продолжија. Специјалисти од Националната организација за урбано пребарување и спасување (УСАР) синоќа беа замолени да го проценат местото на настанот и утврдија дека се уште е премногу опасно да се преземат напори за потрага по двете исчезнати лица.

На почеток