Спорт

Луис Хамилтон, легендарниот возач на Формула 1, се сели во Ферари каде ќе ја заврши кариерата.

Од 2013 година Хамилтон вози за Мерцедес, што би можело да се промени следната сезона, а преговорите со Ферари се во завршна фаза, како што тврди шпанскиот „Ас“.

Според истите извори, Британецот директно преговара со претседателот на Ферари, Џон Елкан и доколку се биде во ред, договор ќе биде постигнат во следните неколку дена. Хамилтон потоа би се преселил во Маранело во 2025 година, иако има договор со Мерцедес до крајот на таа година.

Сепак, во истиот договор меѓу Хамилтон и тимот на Бракли, постои клаузула која му дозволува да го напушти тимот на крајот на 2024 година.

На почеток