Свет

„Ќе продолжиме!“: Нападнати позициите на Хутите во Јемен, Америка и Британија се посветени на бунтовниците

Јеменските Хути се закануваат со ракети и дронови доколку САД интервенираат

Соединетите држави и Велика Британија извршија неколку воздушни напади врз позициите на Хутите во Јемен, јавуваат локалните медиуми.

Нападите се извршени врз градовите Ходеида и Сада, јавува јеменската телевизија Алмасира, повикувајќи се на неименувани воени претставници.

Советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, претходно денеска изјави дека САД планираат да извршат нови напади врз позициите на Хутите како одговор на убиството на тројца американски војници.

„Ќе продолжиме да испраќаме јасна порака дека САД ќе одговорат кога нашите сили ќе бидат нападнати и нашите луѓе ќе бидат убиени“, изјави Саливан за телевизијата NBC.

Од друга страна, портпаролот на Хутите, Мохамед Абдулсалам, изјави дека продолжувањето на американско-британските напади врз Јемен нема да постигне никаква цел и нема да влијае на поддршката што Јемен и ја дава на Газа.

На почеток