Свет

Бајден ја помеша Ангела Меркел со Хелмут Кол, кој почина во 2017 година

Претседателот Џо Бајден, додека раскажуваше разговор од 2021 година, двапати го спомна покојниот германски канцелар Хелмут Кол наместо поранешната канцеларка Ангела Меркел. Тоа беше втор пат оваа недела Бајден да се присети на разговор со европски лидер кој е мртов со години.

Гафовите на Бајден се случија на настан за собирање средства во Њујорк каде тој ги опишуваше разговорите со европските лидери на состанокот на Г7 во Велика Британија. Средбата се одржала во 2021 година, неколку месеци по немирите во Капитол, пишува NBC News.

Бајден на два настани рече дека Хелмут Кол, кој почина во 2017 година, го прашал како би реагирал доколку ги прочита вестите за луѓе кои упаднале во британскиот парламент и убиле офицери „за да го запрат изборот на премиер“. Но на таа средба, беше Меркел во Велика Британија.

Овие изјави не беа првата конфузија на Бајден со имињата на европските лидери.

Во неделата, Бајден го помеша Франсоа Митеран, поранешниот француски претседател кој почина во 1996 година, со францускиот претседател Емануел Макрон. Веројатниот противник на Бајден во 2024 година, поранешниот претседател Доналд Трамп, исто така имаше неодамнешни погрешни чекори.

На почеток