Свет

„Голем пораз на Зеленски, Залужни беше во право“: Русите освојуваат уште еден град, ситуацијата е критична за Украинците

Украинскиот град Авдиевка, место каде со месеци се води жестока битка, наскоро би можел да падне, пишува Newsweek. Како што пренесуваат украинците на каналите Телеграм, ситуацијата за киевските сили е се покритична, а руските трупи напредуваат. Во октомври минатата година, Русија започна офанзива против населбата, која се смета за порта кон блискиот град Доњецк, окупиран од Русија.

Русија претрпе огромни загуби, било да е тоа во војници или опрема. Се зборуваше дека руските војници биле топовско месо бидејќи нивните команданти ги испраќале да загинат во бескрајни напади. Но, и покрај големите загуби, руските сили напредуваа малку по малку, а украинските канали Телеграм сега признаваат дека градот е пред пад, пишува Index.hr.

Телеграмскиот канал „Украина фајтс“ во неделата објави дека „ситуацијата во градот станала критична“, додавајќи дека руските авиони за напад влегле во градот од североисток и дека руските трупи ги заобиколиле украинските борбени формации и се затрупале во зградите.

„Тоа значи дека тие се неколку стотици метри оддалечени од главната логистичка артерија на украинските бранители“, се наведува во публикацијата. „Се решава судбината на Авдиевка.

Телеграмскиот канал „Бутусов плус“ објави дека се водат улични борби во северното предградие Авдијивка, каде навлегле руски единици. Украинската 110 механизирана бригада и придружните единици се борат против голем број руски војници, кои постојано се засилуваат.

„Авдијевка итно има потреба од свежи резерви и ротација на единиците на херојската 110-та бригада“, се наведува во изданието, додавајќи дека е потребна и муниција и дека ситуацијата е критична. Newsweek побара коментар до Министерството за одбрана на Украина.

Освојувањето на градот би било многу важно за Русите од неколку причини. Дописникот на Вол Стрит Журнал Јарослав Трофимов се обрати на објавите на Х, порано Твитер, пишувајќи во неделата дека „се поверојатно е Авдијивка да стане првиот украински град што ќе падне по заземањето на Бахмут минатиот мај“. Тој додаде дека акутниот недостиг на муниција е предизвикан од одлуките на американскиот Конгрес.

На почеток