Свет

„Америка е ѓавол“: Еден од водачите на озлогласената „Катаиб Хезболах“ е убиен во напад на Багдад

Обновени судирите меѓу израелската армија и Хезболах: две лица загинаа во јужен Либан

Еден од водачите на милицијата Катаиб Хезболах, поддржана од Иран, Абу Бакр ал-Саади, кого Пентагон го смета за одговорен за нападите врз американските сили во регионот, беше убиен во напад на американско беспилотно летало во Багдад.

Во моментот на нападот, во населбата Маштала, во источниот дел на ирачката престолнина, во возилото се наоѓале Бакир ал Саади и двајца негови чувари, кои исто така биле убиени. Централната команда на американската војска (Центком) објави дека во нападот, кој се случил во 21:30 часот по локално време, загинал „командант одговорен за директно планирање и учество во напади врз американските сили во регионот“.

„Во моментов нема индикации за колатерална штета или цивилни жртви“, се вели во соопштението на Centcom. На местото на настанот пристигнале голем број полицајци и специјалци од ирачкото МВР.

Како што пренесува Би-Би-Си, толпа демонстранти се собрала околу несреќата на автомобилот и извикувале: „Америка е најголемиот ѓавол“.

Набргу по овој напад, друга милиција во Ирак, Харакат ал-Нуџаба, која исто така се смета за одговорна за нападите врз американските војници, повика на одмазда против САД.

Таа милиција, чиј водач беше убиен во Багдад на почетокот на годината во воздушен напад на американската армија, во својата најава рече дека „овие злосторства нема да останат неказнети“, јавува Би-Би-Си, повикувајќи се на АФП.

Соединетите Држави го поврзаа Катаиб Хезболах со напад со беспилотно летало врз нивната база во близина на јорданско-сириската граница кон крајот на јануари, во кој загинаа тројца американски војници. Подоцна, Катаиб Хезболах рече дека ги прекинува нападите врз американските трупи за да спречи ирачката влада да биде обвинета.

Вашингтон во петокот изврши 85 напади врз ирачко-сириската погранична област како одмазда за нападот со беспилотни летала на 28 јануари врз американските војници во базата во Јордан, а американскиот претседател Џозеф Бајден рече дека нападите се само почеток на американскиот одговор.

На почеток