Свет

Тревога во Полска, земја на НАТО ги подигна авионите: Граѓаните предупредени на опасност поради масовниот напад на Украина

Полската армија соопшти дека ги започнала сите потребни процедури за обезбедување на воздушниот простор на земјата, откако утринава била забележана интензивна активност на руската авијација со долг дострел.

Како што е објаснето, тоа е поврзано со ракетните напади утринава на територијата на Украина, а „Оперативната команда на вооружените сили на Полска континуирано ја следи ситуацијата“, наведува полскиот неделник „Впрост“.

Во соопштението се наведува и предупредување до населението дека се активирани полските и сојузничките авиони и дека тоа може да го зголеми нивото на бучава, особено во југоисточниот дел на земјата.

Ноќта од вторникот кон средата, беше објавено предупредување за противракетна тревога низ Украина, а воздухопловните сили на земјата известија дека заканата е предизвикана од лансирањето на крстосувачки ракети од авионите Ту-95МС.

Набргу по 6 часот по локално време, се појави извештај дека „ракетните маневри во областа Лавов се приближуваат до границата со Полска“, но во последователната порака се вели дека проектилот го променил курсот и се движел кон Лавов, град во западна Украина, се вели „Едноставно“.

На почеток