Свет

Путин кажа како ќе запре војната: Престанете да ѝ помагате на Украина и се ќе биде брзо готово

Објавено е интервјуто што рускиот претседател Владимир Путин го даде на американскиот ТВ водител Такер Карлсон, што е прво интервју на Путин за западни медиуми откако Русија ја нападна Украина во февруари 2022 година.

Карлсон, кој често ја критикуваше американската поддршка за Украина, го нарече украинскиот претседател Володимир Зеленски „украински макро“ и го спореди со стаорец, беше помалку агресивен во интервјуто со Путин. Тој му се обрати на рускиот претседател со „господине претседател“.

Путин помина повеќе од 30 минути зборувајќи за историјата на Русија, Литванија, Полска и Украина, во монолог кој се протегаше од владеењето на киевскиот принц Олег Мудриот во деветтиот век до критиките за надворешната политика на Ленин.

Кога разговорот конечно се сврте кон 21 век, Путин ги обвини САД и другите западни земји дека ја продолжуваат војната во Украина.

Мировните преговори со Украина беа „речиси финализирани“, рече Путин, но потоа Украина „ги отфрли сите тие договори и ги послуша инструкциите на западните земји, европските земји и САД да се борат со Русија до самиот крај“.

Путин како виновник го издвои Борис Џонсон, поранешниот британски премиер кој беше принуден да го напушти британскиот парламент во јуни 2023 година. Путин тврди дека, како премиер, го одвратил Зеленски да потпише мировен договор во раната фаза од конфликтот.

„Фактот што тие (Украина) го слушаат барањето или убедувањето на г-дин Џонсон, поранешниот премиер на Велика Британија, изгледа смешно“, рече Путин.

Во видеото објавено пред интервјуто, Карлсон рече дека бил поттикнат да разговара со Путин, делумно затоа што американската јавност „нема поим зошто Путин ја нападна Украина или кои се неговите цели сега“. Не е јасно дали нешто од ова сега ќе им биде појасно на Американците.

Во декември, Кремљ рече дека ангажирањето во мировни преговори со Украина е „нереално“, додека Украина рече дека услов за мир е целосно повлекување од територијата окупирана од Русија. Во интервјуто, Путин му рекол на Карлсон дека Русија и САД сè уште разговараат „преку различни агенции“ за ставање крај на војната.

Пораката на Русија до САД, рече Путин, е: „Ако навистина сакате да престанете да се борите, треба да престанете да испорачувате оружје. Се ќе заврши за неколку недели“.

Путин рече дека последен пат разговарал со Џо Бајден пред Русија да ја нападне Украина.

„Затоа, му реков дека верувам дека правите грешка од историски размери со тоа што поддржувате сè што се случува таму, во Украина, со притисок врз Русија“, рече Путин.

„Досега се завиваше за нанесување стратешки пораз на Русија на бојното поле. Но, сега тие јасно сфаќаат дека е тешко, ако воопшто е можно, да се постигне. Според мое мислење, тоа е невозможно по дефиниција. Никогаш нема да ми се чини дека оние кои се на власт на Запад сега го сфатија тоа“, рече Путин.

Рускиот претседател, исто така, рече дека нападот на Полска или Латвија не е во интерес на Русија и додаде дека тоа ќе го направи само доколку некоја од тие земји ја нападне Русија.

„Тоа е спротивно на здравиот разум да се вклучи некој вид на глобална војна, а глобалната војна ќе го доведе целото човештво на работ на уништување. Тоа е многу очигледно“, рече тој.

Меѓутоа, Путин, исто така, во јануари 2022 година рече дека не планира да ја нападне Украина, само неколку дена пред да испрати тенкови и војници преку границата.

Карлсон беше малку поостар на едно прашање, она на новинарот на Волстрит журнал Еван Гершкович, кој е приведен во Русија од 23 март под обвинение за шпионажа.

Путин тврдеше дека Гершкович (32) бил „фатен на дело додека тајно добивал доверливи информации“ и тврди дека „работил за американските специјални служби“.

Русија е подготвена да разговара за ослободувањето на Гершкович, рече Путин, но додаде: „Сакаме специјалните служби на САД да размислат како можат да придонесат за постигнување на целите што ги следат нашите специјални служби“.

Белата куќа во декември соопшти дека Русија го одбила предлогот за ослободување на Гершкович и Пол Вилан, поранешен американски маринец кој отслужува 16-годишна затворска казна во Русија под обвинение за шпионажа.

Во видеото објавено пред интервјуто, Карлсон тврди дека го водел интервјуто затоа што „медиумите на англиски јазик се корумпирани – ги лажат своите читатели и гледачи“.

„Очигледно има ризици да се направи вакво интервју, така што размислуваме за тоа со месеци“, рече Карлсон.

„Повеќето Американци немаат поим што се случува во овој регион. Овде во Русија или 600 милји подалеку во Украина. Но, тие треба да знаат. Тие плаќаат за тоа многу“, рече тој.

Карлсон беше раниот бранител на руската инвазија на Украина. Кога Путин собра до 190.000 војници на границата со Украина во средината на февруари 2022 година, Карлсон ги повтори тврдењата на Путин дека претстојната војна е едноставно „граничен спор“.

Во неделата по нападот, руските државни медиуми објавија клипови од изјавите на Карлсон за Украина и против американската воена помош за земјата.

Интервјуто беше емитувано на Такер Карлсон Вечерва, сервис за стриминг Карлсон започна во декември 2023 година откако беше отпуштен од Фокс њуз.

На почеток