Свет

Украина цели на рафинерии во Русија, но Русите сепак извезуваат повеќе нафта од планираното

На светските пазари минатата недела цената на нафтата порасна за повеќе од 6 отсто бидејќи ситуацијата на Блискиот Исток не се смирува, па можноста за нарушување на понудата ги поддржува цените на „црното злато“. На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела порасна за 6,35 отсто, на 82,19 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 6,3 отсто, на 76,84 долари.

Така, цените закрепнаа голем дел од загубите од претходната недела, кога потонаа за повеќе од 7 отсто. Порастот на цените е последица на влошените изгледи за прекин на конфликтот во окупираниот палестински Појас Газа, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху го отфрли предлогот на палестинскиот Хамас за прекин на огнот.

Во петокот израелските сили продолжија со воздушните напади врз Газа.

„Изјавата дека „ниту еден дел од Појасот Газа нема да биде имун на израелската офанзива“ ги наведе учесниците на нафтениот пазар да заклучат дека нема ни навестување на желба за мир, така што премијата за воен конфликт не е доволно висока“, вели Џон Еванс, аналитичар од PVM.

Украина, пак, во петокот со беспилотни летала нападна две рафинерии на југот на Русија. И покрај украинските напади и техничките проблеми, Русија во февруари извезла повеќе нафта од планираното со договор на водечките производители.

Организацијата на земји извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници, предводени од Русија, најавија намалување на производството во првиот квартал од оваа година, со цел да ги поддржат цените.

Поддршка за цените обезбедија и надежите на трговците за забрзување на растот на кинеската економија, најголемиот увозник на нафта во светот, по новите стимулативни монетарни и други мерки. Сепак, тешко е да се очекува побрзо закрепнување на кинеската економија додека не се реши кризата на пазарот на недвижности, велат аналитичарите.

Значителниот пораст на цената на нафтата го спречува и забавувањето на растот на економијата на Америка и еврозоната, имајќи предвид дека тамошните централни банки веројатно ќе ги задржат каматните стапки повисоки од очекуваните пазари, поради сè уште покачената инфлација.

На почеток