Свет

Украинците за три дена соборија шест од најдобрите руски авиони, но има проблем

Украина соопшти дека соборила 20 руски беспилотни летала, а Русија 33 украински

На Украинските воздухопловни сили им недостига најдобра муниција, вклучително и противвоздушни ракети Патриот од американско производство со дострел од 150 километри. Сепак, Украинците ретко фрлаат проектил. Кога ќе го отпуштат, обично немаат грешка, пишува Форбс.

Токму затоа украинската армија, дури и додека молеше и преговараше за повеќе муниција, за само три дена собори дури шест руски борбени авиони. Ова е стапка на загуби што руските воздухопловни сили не можат долго да ја толерираат.

„Руските авиони продолжуваат да паѓаат!“, се пофали во понеделникот украинското Министерство за одбрана. Тие тврдат дека меѓу соборените авиони има четири Сухој Су-34 и два борбени авиони Сухој Су-35.

Су-34 е најдобриот суперсоничен авион за напад на руските воздухопловни сили. Неодамна, тие претежно летаат мисии за поддршка – брзо летаат до линијата на фронтот и фрлаат прецизни плови бомби КАБ од далечина од 40 километри, а потоа авиони Су-35.

Украинците ги соборија првите три авиони во саботата, 90 километри источно од Авдивка, додека авионите наводно се подготвувале да ги бомбардираат украинските војници кои се повлекувале од урнатините на градот.

Украинската војска тврди дека соборила четири Сухои во неделата и уште две во понеделникот, над Азовското Море на југ.

На почеток