Свет

Путин денеска се обраќа пред парламентот, низ цела Русија се поставени големи екрани: Целата земја мора да слуша што зборува „царот“

Рускиот претседател Владимир Путин ќе го одржи 19-тото обраќање за состојбата на нацијата во 10 часот. Традиционално, клучните теми на обраќањето не се однапред објавени. Сепак, Путин најави дека за време на говорот ќе ги соопшти главните задачи за следните шест години.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека Путин лично го подготвил говорот и дека имал „десетици телефонски контакти и средби лице в лице“ со министри, вицепремиери и други владини претставници. Обраќањето ќе се емитува во живо на федералните телевизиски канали и на отворените екрани во големите градови. На свеченоста биле поканети околу 1.000 луѓе, пренесува Index.hr.

Меѓу нив има членови на двата дома на рускиот парламент, претставници на владата и претседателската администрација, водачи на уставните и врховните судови, гувернери, претставници на верски организации, дипломати и новинари, како и учесници во „специјалната воена операција “.

Годишното обраќање на претседателот до Федералното собрание, дводомниот руски парламент, традиционално дава оценка за состојбата на земјата и ги истакнува главните трендови на внатрешната и надворешната политика. Минатата година Путин го започна својот говор објаснувајќи зошто Русија ја започна својата „специјална воена операција“.

Според Путин, Русија морала да употреби сила за да ги одбрани луѓето што живеат на нејзината историска почва и да ја спречи заканата што доаѓа од режимот во Киев. Рускиот претседател, исто така, претстави сеопфатна програма за социо-економски развој во припоените региони и мерки за зајакнување на економскиот раст во услови на санкции.

Зборувајќи за надворешната политика на земјата, тој најави суспензија на учеството на Русија во договорот Новиот СТАРТ. Тој, исто така, предложи Русија да се откаже од Болоњскиот систем во високото образование.

На почеток