Свет

Макрон: Војната се врати, не бидете кукавици

Макрон разговараше со Нетанјаху и Абас: Итен прекин на огнот, заштита на населението во Газа

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека е време сојузниците на Украина да проговорат и нагласи дека не е време за кукавици. „Сигурно се приближуваме до моментот во нашата Европа каде што нема да биде соодветно да се биде кукавица“, им рече Макрон на француските иселеници кои живеат во Прага.

Макрон се соочи со реакција од многу западни сојузници откако отворено разговараше за идејата за испраќање западни сили во Украина на конференцијата за Украина во Париз на 26 февруари.

Осврнувајќи се на руската инвазија на Украина, Макрон денеска рече дека Франција и Чешка „добро знаат дека војната се врати на наша почва (во Европа), дека некои сили кои станаа незапирливи ја шират својата закана од напад уште повеќе секој ден и дека ќе мора да живееме во хармонија со историјата и храброста што таа ја бара“.

Макрон не образложи за тоа. Коментарите на Макрон, дадени на 26 февруари на прес-конференција доцна во ноќта по домаќинот на состанокот на западните лидери за зајакнување на поддршката за Украина, се во склад со неговата репутација на дипломат кој сака да ги крши табуата и да го разниша конвенционалното размислување.

Подоцна беа испратени француски официјални лица да објаснат дека Макрон сакал да поттикне дебата и дека идеите за кои се дискутира вклучувале неборбени сили во улоги како што се деминирање, заштита на границите или обука на украинските сили.

За време на неговата посета на Прага, Макрон се очекува да разговара и за поддршката за плановите објавени минатиот месец од Чешка, поддржани од Канада, Данска и други, за финансирање на брзото купување на стотици илјади муниција од трети земји за испраќање во Украина.

На почеток