Свет

Аеродромот во Брисел парализиран: Откажани повеќе од 30 летови

„Луфтханза“ бара отштета од климатските активисти, кои ги прекинаа нивните летови

Повеќе од 30 летови на германската авиокомпанија Луфтханза до и од аеродромот Завентем во Брисел меѓу средата навечер и саботата наутро беа откажани поради штрајк на персоналот на Луфтханза.

Откажани се летовите меѓу бриселскиот аеродром и германските градови Франкфурт и Минхен, пишува „Brussels Times“.

„Има шест лета до и од Минхен и 11 лета до и од Франкфурт. Ќе бидат откажани вкупно 34 летови. Не очекуваме да следат дополнителни откажувања“, изјавија за новинската агенција Белга на аеродромот во Брисел.

Протестот најверојатно нема да има последици за филијалата на Луфтханза, Брисел ерлајнс, бидејќи летовите на компанијата до и од Франкфурт и Минхен ќе продолжат според планираното.

На иницијатива на синдикатот Верди, персоналот на Луфтханза денеска во 20 часот ќе започне 60-часовен штрајк.

Луфтханза претходно соопшти дека протестот ќе ги наруши плановите за патување за повеќе од 200.000 патници, на кои ќе им бидат понудени алтернативи или рефундирање.

На почеток