Свет

(Видео) Јапонската ракета Space One експлодираше веднаш по лансирањето

Ракета од Газа директно погоди зграда, сирени во централен Израел

Ракета со сателит Каирос, долга 18 метри, на јапонската компанија Space One, експлодирала веднаш по полетувањето од полигонот за тестирање и лансирање ракети Кии во западна Јапонија.

Startup Space One требаше да стане првата приватна јапонска компанија која испрати свој сателит во орбитата. Но, ракетата експлодирала неколку секунди по полетувањето во 11:01 часот (02:01 GMT) во вторникот, оставајќи зад себе огромен облак чад и оган, делови од ракетата и резервоари за противпожарна вода во близина на лансирната рампа, што беше виден во живо од локалното население. медиуми.

Запалените остатоци од ракетата паднале на околните планински падини.

Компанијата објави дека летот бил прекинат по лансирањето од полуостровот Кии во префектурата Вакајама и дека околностите се истражуваат. Засега не е познато што ја предизвикало експлозијата.

„Нема повредени во близина на лансирната рампа и пожарот е изгаснат“, изјави за новинарите Шухеи Кишимото, гувернер на локалната власт на Вакајама.

Space One објави дека лансирањето било високо автоматизирано и барало околу десетина персонал во копнениот контролен центар.

Каирос носел експериментален владин сателит кој може привремено да ги замени разузнавачките сателити доколку не успеат и требаше да влезе во орбитата приближно 51 минута по лансирањето. Според прелиминарните извештаи, сателитот бил уништен во експлозија.

Space One првично планираше да лансира во сабота, но го одложи. Иако Јапонија е релативно мал играч во вселенската трка, производителите на нацијата се обидуваат да изградат поевтини ракети за да ја задоволат зголемената побарувачка од нејзината влада и глобалните клиенти за лансирање сателити.

Space One со седиште во Токио е основана во 2018 година од конзорциум на јапонски компании: Canon Electronics, одделот за вселенско инженерство на IHI, градежната компанија Shimizu и Банката за развој на Јапонија поддржана од државата. Двете најголеми јапонски банки, Mitsubishi UFJ и Mizuho, ​​исто така имаат малцински удели.

Компанијата се обидува да ги комерцијализира вселенските услуги со намалување на трошоците и нудење чести лансирања на ракети. Space One сака да понуди „вселенски курирски услуги“ на домашни и меѓународни клиенти, а целта на компанијата е да испраќа 30 ракети годишно во вселената до крајот на 2020-тите.

Компанијата има за цел кратки времиња на лансирање помалку од една година по потпишувањето договори со клиентите. Плановите за лансирање на првата ракета, која првично требаше да се реализира најдоцна до крајот на март 2022 година, четири пати беа одложувани поради пандемијата и логистичките тешкотии.

Јапонското Министерство за одбрана во петокот објави дека постигнало договор со Space One за зголемување на носивоста на ракетата со експериментирање со штедливи мотори од метан.

На почеток