Свет

Хамас потврди дека во израелскиот напад бил убиен заменик-лидерот Мохамед Деиф

Хамас вели дека нема да ги ослободи заложниците без прекин на огнот

Хамас денеска потврди дека во минатонеделниот израелски напад загинал Марван Иса, командант на бригадата Ал Касам и заменик на воениот лидер на Хамас, Мохамед Деиф.

Според извештајот на израелскиот јавен сервис Khan News, во нападот е убиен и Рази Абу Томех, командант на бригадата на Хамас, пренесува Jerusalem Post.

Израелската војска (ИДФ) оваа недела се обидуваше да утврди дали Марва Иса е убиен во воздушен напад на Исламската држава врз подземен комплекс во централниот дел на Појасот Газа.

На почеток