Свет

Соборен украински хеликоптер

Екипажот на противвоздушниот ракетен систем Бук-М1 на групата Југ го собори нападниот хеликоптер на украинските војници во насока Артјомово.

„Од командното место ни беше наложено да го откриеме непријателското возило, висината (целта) беше околу 500-600 метри… Го следевме околу 10 километри, веќе знаевме дека доаѓа, дека оди кон нас – и штом влезе во зоната на нашиот дострел беше уништен“, изјави командантот на дивизијата за Спутник под кодното име „Тихи“.

Екипажот на беспилотно летало од групата на вооружените сили на Русија „Днепар“ го уништи набљудувачкиот пункт на Вооружените сили на Украина на десниот брег на реките Днепар во областа Херсон.

На почеток