Свет

Хорор во Харков: Три лица загинаа во руски напад

Меѓусебни напади меѓу Русија и Украина со беспилотни летала; Путин најавува зајакнување на армијата во близина на границата со Финска

Во руски напад врз осумкатница и фабрика во Харков денеска загинаа три лица, соопшти украинската полиција.

Се додава дека во нападот се повредени пет лица.

„Погодена е обична издавачка куќа, фабрика за мебел и боја“, напиша на Фејсбук началникот на полицијата Серхиј Болвинов, пренесува Ројтерс.

Нападот предизвика пожар на повеќе од 1.000 квадратни метри, додаде Болвинов.

На почеток