Свет

Нетанјаху ги нападна републиканските сенатори: „Израел ќе ја продолжи војната во Газа“

Нетанјаху не се согласува со прекин на огнот во Газа: Ја продолжуваме војната до крај

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху им рече на американските републикански сенатори дека Израел ќе продолжи со напорите да ја победи палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа, изјавија сенаторите откако Нетанјаху им се обрати.

„Тој ќе го направи тоа што рече дека ќе го направи. Ќе стави крај“, изјави сенаторот Џим Риш, пренесе Ројтерс. Тој додаде дека Нетанјаху се осврнал на цивилните жртви и потребата да се испрати поголема помош во Газа.

Риш изјави дека Нетанјаху „многу ги поддржува“ плановите за изградба на привремен пристаниште и испорака на помош во Газа по море. Израелскиот лидер разговараше со републиканците преку видео врска една недела откако лидерот на мнозинството во Сенатот Чак Шумер одржа говор на говорницата во Сенатот во кој остро го критикуваше Нетанјаху како пречка за мирот и повика на нови избори во Израел, наведува агенцијата.

„Побаравме… од него информации и добивме информации за војната, ослободувањето на заложниците и напорите да се победи Хамас. Му кажавме дека Израел има целосно право да се брани, а тој рече дека тоа е токму она што тие продолжуваат да го прават“, рече сенаторот Џон Барасо.

Демократските лидери се борат со поделбите во нивната партија околу хуманитарната катастрофа во Газа пет месеци по војната што започна со нападите на милитантите на Хамас врз Израел на 7 октомври. Портпаролот на Шумер рече дека му понудил на Нетанјаху да разговара и со демократите, но Шумер одбил, велејќи дека разговорите не треба да бидат партиски.

„Длабоко се грижам за Израел и неговата долгорочна иднина. „Кога го правите прашањето партиски, ја повредувате целта да му помогнете на Израел“, им рече Шумер на новинарите.

На почеток