Свет

По напад на украински беспилотни летала избувна пожар во руска нафтена рафинерија

(Видео) Пожар во руска нафтена рафинерија: веројатно причина е напад со дрон

Украински беспилотни летала синоќа нападнаа две нафтени рафинерии во руската област Самара, што предизвика пожар во рафинеријата Куибишев, а нема жртви, изјави шефот на регионот Дмитриј Азаров.

Азаров истакна дека пожарот што избувна во единицата за примарна преработка на нафта во рафинеријата Кујбишев е изгаснат, соопшти прес-службата на регионалната влада, пренесе ТАСС.

Азаров рече дека нападот со беспилотно летало врз рафинеријата за нафта во Новокујбишевск бил одбиен и не била предизвикана штета.

На почеток