Македонија

Кој прв, а кој седми, ждрепката во ДИК ќе го определи редоследот на гласачкото ливче

Албанската опозиција следната недела ќе ја официјализира соработката за избори

Државната изборна комисија ќе ја спроведе ждрепката за утврдување на редоследот во единствената листа на кандидати за претседател на Република Северна Македонија.

Денеска ќе се одржи и ждрепката за распределба на рекламни паноа и билборди.

На седмите претседателски избори ќе се натпреваруваат:Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова, Арбен Таравари, Бујар Османи, Максим Димитриевски, Стевчо Јакимовски и Билјана Ванковска.

На почеток