Свет

Макрон: На ​​руските разузнавачи им понудивме посилна соработка

Макрон: 2024 ќе биде година на гордост и надеж

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека сите знаци укажуваат на напад на концертна сала во близина на Москва, во кој загинаа 137 лица од страна на Исламска држава, и дека руските обвинувања дека Киев стои зад нападот се „цинични и контрапродуктивни“.

Русија ги отфрла тврдењата на САД и другите земји дека нападот бил организиран од милитантите на Исламската држава и го обвинува Вашингтон дека ја штити Украина.

„Одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава, а информациите со кои располагаме, нашите разузнавачки служби и нашите главни партнери укажуваат дека нападот го извршил субјект на Исламската држава“, рече Макрон.

„Мислам дека би било и цинично и контрапродуктивно за самата Русија и за безбедноста на нејзините граѓани да го искористат овој контекст за да се обидат да го свртат против Украина“, додаде францускиот претседател. Неговиот руски колега Владимир Путин во својот говор за нападот не ја спомена исламистичката милитантна група.

Тој рече дека напаѓачите се обиделе да побегнат во Украина. Тој тврди дека поединци од „украинската страна“ биле подготвени да ги префрлат преку граница. Украина негираше улога во нападот, а украинскиот претседател Володимир Зеленски го обвини Путин дека се обидува да го одврати вниманието од вината за нападот обвинувајќи го Киев.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, исто така ги доведе во прашање американските тврдења дека Исламската држава стои зад нападот. Макрон рече дека групата се обидела да изврши напади и во Франција. Тој ова го изјави на почетокот на посетата на Француска Гвајана, откако вчера француската полиција ја подигна состојбата на будност на највисоко ниво по нападот во Москва.

„Понудивме зајакнување на соработката со руските разузнавачки служби и нашите партнери во регионот со цел што побрзо да се откријат виновниците и да продолжиме со ефикасната борба против оние групи кои целат голем број земји“, заклучи францускиот претседател.

На почеток