Свет

Автобус се преврте на автопат, најмалку 5 лица загинаа

Најмалку 11 загинати, над 50 повредени во сообраќајна несреќа во Турција

Автобус се преврте на автопатот А9 во близина на германскиот град Лајпциг, при што загинаа најмалку пет лица, а други патници тешко беа повредени.

„Во несреќата загинаа пет лица“, потврди портпаролот на полицијата Олаф Хоуп за германски БИЛД, додека идентитетот на жртвите не е откриен.

Автопатот е затворен во двата правци, а на местото на несреќата се полицијата и истражителите, како и екипи на итната помош. Спасувачите соопштија дека над местото на несреќата дежураат пет хеликоптери.

Возилото на компанијата „Фликсбус“ се движело кон Минхен меѓу Видемар и Шкројдичер Кројс кога излетало од патот и се превртело околу 9 часот и 45 минути, а причината за несреќата се уште не е позната.

Ова не е прва несреќа на „Фликсбус“ на оваа делница од автопатот. Во мај 2019 година, слична несреќа се случи само околу 15 километри јужно на А9. Една жена тогаш беше убиена, а повеќе од 70 беа повредени, од кои некои потешко, пишува БИЛД.

На почеток