Свет

Сирени ѕвонат во Израел: Нов напад од север

Израелската армија ги засили нападите на југот на Газа

Најмалку 10 ракети денеска беа истрелани од Либан кон северен Израел, соопшти израелската армија (ИД).

Нема извештаи за повредени или материјална штета.

Израелската армија, која го обвини Хезболах за нападот, рече дека нејзините војници ги гранатираат местата за лансирање со артилерија.

Сирените за воздушен напад се огласија претходно во неколку населени места во близина на границата со Либан.

На почеток