Свет

(Видео) Нов терористички чин во Париз: Нападнати работници на аеродром

(Видео) Драма во Париз: Музејот Лувр итно евакуиран, паника по исламистички напад 

Три лица се повредени во средата во инцидент предизвикан од приврзаници на Работничката партија на Курдистан (ПКК) на францускиот аеродром Шарл де Гол во Париз.

Групата ја нападнала екипата на Националната единица за репатријација која го следела Коркмаз.

Тензиите настанаа и меѓу поддржувачите на ПКК и цивилниот персонал на аеродромот.

Инцидентот бил ставен под контрола од француски војници. Тројца аеродромци се повредени, но никој не е уапсен.

Коркмаз беше екстрадиран во Турција.

На почеток