Свет

Најмалку 12 лица загинаа во израелски напад во Газа

Потресни сведоштва на раселените жители на Газа: Живееме во кошмар

Најмалку 12 Палестинци загинаа денеска во израелски ракетен напад врз куќа во Рафах, пренесува Ројтерс.

Најавениот план за голема израелска копнена офанзива во Рафа ги зголеми тензиите меѓу Вашингтон и Тел Авив, откако американскиот претседател Џозеф Бајден го изрази своето противење на планот.

Израел тврди дека таквата офанзива е неопходна за да се победи Хамас.

На почеток