Свет

9 лица се приведени во Таџикистан поради контакти со напаѓачите во Москва

Девет државјани на Таџикистан, жители на предградијата на главниот град Душанбе, се приведени поради контакти со сторителите на терористичкиот напад на градското собрание Крокус во Москва на 22 март, изјави за РИА Новости неименуван извор од таџикистанските специјални служби.

Изворот наведува дека осомничените се уапсени и за контакти со Исламската држава (ИД) и дека во оперативните активности учествувале и руските безбедносни сили лоцирани во Душанбе.

Во терористичкиот напад во концертната сала Крокус Сити Хол во близина на Москва вечерта на 22 март, според последните податоци на руското Министерство за вонредни ситуации, загинале 143 лица.

Руските власти соопштија дека во врска со случајот се приведени 11 лица, меѓу кои четворица за кои истрагата тврди дека биле директни извршители на нападот. Одговорноста за нападот ја презеде Исламска држава.

Директорот на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ), Александар Бортников изјави дека првите информации за уапсените ја потврдуваат украинската трага, а руските разузнавачки служби сметаат дека зад нападот стојат САД, Велика Британија и Украина.

На почеток