Свет

Ова се сите информации за исчезнувањето на девојчето Данка: Мајката повторно сослушана, таткото направи полиграф, полицијата го пребара тунелот долг 4,5 километри

Двегодишната Данка Илиќ исчезнала во вторникот околу 13 часот и 45 минути во Бањско поле во Бор, а потрагата по неа трае со денови. Полицијата со денови го чешла просторот во Бањско поле, родителите на детето неколкупати биле испрашувани, но нема трага што се случило со двегодишното девојче.

Во текот на претходните денови властите употребија тешка механизација за расчистување на просторот околу имотот на семејството Илиќ во Бањско поле, а вчера два специјалистички тима за спасување од урнатините од Белград и Нови Сад, од Одделението за вонредни состојби на Министерството за внатрешни работи – пристигна таму.

Тие започнаа детално пребарување на просторот околу куќата пред која исчезнала двегодишното девојче.

Имено, специјалистички спасувачки екипи од урнатините на Секторот за вонредни ситуации од Белград и Нови Сад, заедно со други припадници на МВР, вчера од раните утрински часови темелно го пребаруваа тунелот, подземните канали и шахтите со вкупна должина од околу 4,5 километри во реонот на Бањско Поље до градот Бор.

Во таа прилика не се пронајдени траги кои би укажувале дека таму била двегодишната Данка Илиќ.

Исто така, мајката на исчезнатото дете Данка Илиќ повторно била повикана во полициска станица каде по четврти пат била на распит.

Таа е донесена на разговор во врска со сознанијата до кои МУП дојде преку оперативно работење, но и за информациите кои стигнуваат до полицијата преку српската верзија на системот „Амбер аларм“ за исчезнатото девојче.

Министерството за внатрешни работи се уште не соопштило детали за распитот на родителите на исчезнатото девојче.

Она што се знае е дека родителите се разделени.

Исто така, според сознанијата на Нова.рс, таткото Милош Илиќ претходно бил тестиран на полиграф. Освен него, на полиграфско тестирање биле и неколку лица, а резултатите се уште не се познати.

И белградските медиуми објавија дека тој го поминал полиграфот, но властите не го соопштија тоа.

Во текот на вчерашниот ден е уапсен и полицаец од Бор поради сомнение дека дал доверливи информации од истрагата за исчезнувањето на малата Данка.

Да потсетиме, девојчето Данка исчезна во вторникот околу 13 часот и 45 минути и оттогаш се води како исчезната.

Кафеава коса, кафени очи, висина околу 85 см. Во моментот на нејзиното исчезнување таа носела маслинесто зелена јакна, виолетови панталони и црни патики.

Поради исчезнувањето на Данка, за прв пат во Србија е активиран системот „Најди ме“, српската верзија на „Amber Alert“.

На почеток