Свет

„Русите напаѓаат сè“: Зеленски ги повика САД да испратат ракети ATACMS за да ги нападнат аеродромите на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика САД да и обезбедат на Украина ракети АТАКМС за да ги нападнат аеродромите и авионите на, како што рече, привремено окупираниот Крим.

„Кога Русија има проектили, а ние немаме, тие напаѓаат сè со проектили – гасна и енергетска инфраструктура, училишта, фабрики, цивилни згради. ATACMS е одговорот“, изјави украинскиот претседател во интервју за Вашингтон пост, пренесува Укринформ.

Зеленски нагласи дека на Украина и се потребни ракети со долг дострел не за да ја нападне руската територија, туку за да ги нападне аеродромите на Крим.

„Кога Русија ќе дознае дека можеме да ги уништиме овие авиони, тие нема да нападнат од Крим. Тоа е како морнарицата. Ги истуркавме од нашите територијални води. „Сега ќе ги истиснеме од аеродромите на Крим“, рече претседателот. Тој потсети дека во февруари во Минхен презентираше мапа на цели за ATACMS.

„Им покажав воени платформи како што се аеродроми, системи за противвоздушна одбрана и други објекти“, додаде тој.

На прашањето дали мисли дека американскиот претседател Џозеф Бајден е премногу претпазлив во снабдувањето со оружје, за што понекогаш го обвинуваат неговите противници, украинскиот лидер одговори дека американскиот претседател е „внимателен во врска со нуклеарниот удар на Руската Федерација“.

Зеленски изрази уверување дека развојот на настаните во Украина зависи од одлуката на американскиот Конгрес за натамошна поддршка на Киев и рече дека е потребно повеќе оружје за вооружените сили на Украина за да се победи непријателот.

„Изгубивме половина година додека Конгресот се расправаше. Не можеме да губиме повеќе време. Украина не може да биде политички спор меѓу страните“, рече тој.

Тој исто така изјави дека критичарите за помош во Конгресот не ги разбираат влоговите во оваа војна.

„Ако Украина падне, рускиот претседател Владимир Путин ќе го подели светот на пријатели и непријатели на Русија“, заклучи Зеленски.

На почеток