Свет

Украинците го доведуваат Кремљ на работ на очај, а Киев нема намера да запре: „Да ја немаше Белорусија, на Путин ќе му се заканува колапс“

Нападите со украински беспилотни летала врз руските нафтени постројки и рафинерии ја ставаат на ризик нафтената индустрија на претседателот Владимир Путин – камен-темелникот на руската економија, покажуваат последните настани.

Производството на бензин во Русија падна по серијата украински удари врз нафтените рафинерии во земјата, покажуваат бројките. Росстат, Федералната државна служба за статистика на Русија, објави дека минатонеделното национално производство на моторен бензин паднало за приближно 7,4 отсто на 754.600 тони во споредба со претходната недела, кога производството беше 815.300 тони, објавија локалните медиуми.

За да се справи со ризикот од недостиг на домашниот пазар бидејќи руските рафинерии се подложени на обемни итни поправки, Москва се обрати за помош до својот клучен сојузник и сосед Белорусија, објави во средата Ројтерс. Четири извори од индустријата и трговијата изјавија за новинската агенција дека Русија, која е еден од најголемите светски производители на нафта и гас, го зголемила увозот на бензин од Белорусија, достигнувајќи речиси 3.000 метрички тони во првата половина на март, во споредба со февруари, кога Русија увезени 590 тони, а во јануари, кога увозот беше буквално нула.

Москва зависи од извозот на нафта и енергетската индустрија, кои сочинуваат околу 30 отсто од буџетските приходи на земјата и се клучни за финансирање на војната во Украина. Русија е трет по големина производител на нафта во светот, со повеќе од 12 отсто од глобалното производство на сурова нафта, покажуваат податоците на германската агенција „Статиста“. Енергетската индустрија во земјата, исто така, беше тешко погодена од западните санкции воведени како одговор на инвазијата на Украина. Во меѓувреме, Русија го забрани извозот на бензин на шест месеци од 1 март во обид да одговори на скокот на цените на горивата во земјата.

Киев ги засили нападите врз руските рафинерии претходно оваа година. На 18 јануари Украина изврши напад со дрон на нафтениот терминал во Санкт Петербург, на околу 1.000 километри од украинската граница. Во друг од нападите со беспилотни летала, во близина на Санкт Петербург на 21 јануари, беше погоден голем терминал за извоз на гас – фабриката за гасен кондензат Novatek PJSC во пристаништето Уст-Луга, што предизвика голем пожар и прекин на снабдувањето со гориво. Уст-Луга е најголемото балтичко пристаниште во Русија, а Службата за безбедност на Украина (СБУ) ја презеде одговорноста за нападот, објави Киев пост.

Претходно овој месец, Блумберг објави дека рафинериите кои мораа да затворат една недела заедно сочинуваат 12 отсто од националниот капацитет за рафинирање нафта на Русија. Ројтерс проценува дека таа бројка сега е зголемена на 14 проценти.

На почеток